Ceza Hukuku’nu kanunlarda suç olarak belirlenen fiillerin gerçekleştirilmesi halinde yine aynı kanun kapsamında belirlenen cezaların verilmesi, kanuni prosedürün işleyişi olarak tanımlamak mümkündür.

Ceza Muhakemeleri Kanunu kapsamında ceza davasının açılabilmesi için öncelikle hukuki bir soruşturma işleminin yürütülmesi gerekmektedir. İlgili soruşturma sürecinde aleyhine soruşturma yürütülen kişinin yine kanun kapsamında aranmasına, suç konusu fiillerine el koyulmasına karar verilebilir. İlgili işlemler neticesinde savcılık(iddia makamı) kişinin suç işlediği kanaatine varırsa iddianame düzenler ve ilgili iddianamenin mahkemece kabulü halinde ceza davası açılır. 

Ceza davaları suçun vasfı ve karşılığında uygulanacak cezanın ağırlığına göre Asliye Ceza Mahkemeleri veya Ağır Ceza Mahkemeleri’nde görülebilir. Bu kapsamda mahkemece yargılama safahatı sona erdiğinde kişiye hapis cezası, adli para cezası, adli kontrol tedbirleri(güvenlik tedbirleri) gibi cezalar verilebilir. Kişi bu cezalara yönelik üst derece mahkemeleri olan istinaf ve temyize başvurabilir. 

Büromuz, Ceza Hukuku alanında mali suçlar, ticari suçlar, bilişim suçları, vergi suçları, ekonomik ceza hukuku alanındaki suçlar ile bireysel suçlar (hırsızlık, uyuşturucu, kasten adam yaralama, kasten adam öldürme, taksirle adam yaralama, taksirle adam öldürme) kapsamında müvekkillerine soruşturma aşamasından dahi önce başlayan ve infaz aşamasına kadar devam eden geniş perspektifte bir avukatlık ve hukuki danışmanlık hizmeti sunmaktadır.

Bu noktada Tuzcuoğlu Hukuk Bürosu olarak ceza avukatlığı hususunda, başta savcılık aşamasında görülen soruşturma dosyaları, ardından kovuşturma aşaması olarak belirtilebilecek ve ağır ceza mahkemeleri, asliye ceza mahkemeleri, icra ceza mahkemeleri ve fikri ve sinai haklar ceza mahkemeleri nezdinde görülen her türlü ceza dosyasında müvekkillerine kesintisiz ve sonuç odaklı hukuki danışmanlık ve avukatlık hizmetleri sunmaktadır. Kocaeli, İzmit, Sakarya illerinde ceza avukatı olarak hizmet vermekteyiz.

Müşteki, mağdur, şüpheli ve sanık müvekkillere sunulan hizmetlerin başlıcaları ise;

 1. Soruşturma ve kovuşturma süreçlerinin her safhasında müdafilik ve vekillik,
 2. Suç duyurusunda bulunmak ve cumhuriyet savcılıkları nezdinde soruşturma dosyalarını takip etmek ve neticelendirmek,
 3. Çek kanunundan veya İcra ve İflas kanunundan kaynaklanan ceza davalarını açmak ve/veya takip etmek,
 4. Müvekkiller için şikayet dilekçesinin oluşturulması,
 5. Müvekkillerin karakolda, savcılıkta ifadelerinin alınması sırasında yanlarında bulunarak haklarının korunmasının sağlanması,
 6. Müvekkillerin Ağır Ceza Mahkemeleri’nde sanık müdafii veya müşteki vekilliği olarak savunulması,
 7. Müvekkillerin Asliye Ceza Mahkemeleri’nde sanık müdafii veya müşteki vekilliği olarak savunulması,
 8. Müvekkillerin Sulh Ceza Mahkemeleri’nde sanık müdafii veya müşteki vekilliği olarak savunulması,
 9. Tutukluluk kararlarına ilişkin tahliye talepli itirazlarda bulunulması,
 10. Adli kontrol kararları, yurtdışı çıkış yasağı kararlarına ilişkin itiraz dilekçeleri,
 11. Müvekkil cezaevinde ise cezaevi ziyaretleri,
 12. Kişinin infaz kanunu kapsamında açığa alınması gibi alanlarda hizmet vermekteyiz.

Ceza Hukuk Davaları